Enerji Kimlik Belgesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Binalarda enerji harcamalarının tespit edilmesi ve onların minimum düzeye indirilmesi adına çıkarılan belgeye enerji kimlik belgesi deniyor. Enerji kimlik belgesi nedir sorumuzun cevabına baktıktan sonra, konuyu daha iyi anlayabiliriz.


Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

İsrafın önlenmesi ve enerjinin daha iyi kullanılması için binalarda enerji kimliği belgesi 2020’de zorunlu hale getiriliyor. Enerji kimlik belgesi nedir şeklindeki soruya, binanın tüm enerji açıklarının hesaplanarak, ne kadar enerji harcadığını tespit etme biçimidir. EKB belgesi nedir cevabını daha iyi anlamak için çamaşır makinelerini düşünelim. Bunlar A, B, C, sınıfı diye ilerlerler. A sınıfı en az enerji harcayan, B, ondan sonrakidir. Bu böylece gider. EKB belgesi ile yapılmak istenen budur.

Yani EKB belgesi nedir sorusuna, binaların enerji harcamalarını kontrol altına almak şeklinde açıklayabiliriz.

enerji-kimlik-belgesi-icin-gerekli-evraklar

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gereken Evraklar

EKB belgesi alımı için gerekli bazı evraklar vardır. Bu evraklar alındıktan sonra bakanlık tarafından yetki verilen kurumlara belge başvurusu yapılabilir. İşte enerji kimlik belgesi evrakları ;

– Isı yalıtım raporu

– Binaya ait tüm mimari proje

– Mekanik proje (Isıtma, soğutma ve havalandırma proje detayları)

– Elektrik projesi (Bunun için varsa aydınlatma projesi yeterli olur)

– Yapının ruhsat belgesi

Belirtilen bu belgelerin tamamı bağlı olunan belediye arşivlerinde bulunur. Buraya başvurularak alınabilir. Bulunmadığı halde başvurulacak yerin araştırmaları sonucu tüm belgeler temin edilebilir. Enerji kimlik belgesi evrakları bu şekildedir.

EKB Belgesi Nasıl Alınır?

Bir binanın enerji kimlik belgesi alabilmesi, Çevre Şehircilik Bakanlığının onaylamış olduğu kuruma başvuruda bulunulması gereklidir. Enerji kimlik belgesi nasıl alınır sorusuna, şöyle cevap verebiliriz. İlk olarak belirttiğimiz evraklar hazırlanmalı. Daha sonra belirttiğimiz EVD şirketlerine gidip başvuruda bulunulmalıdır. EVD şirketi belgelerin eksik olması halinde kendisi araştırma yaparak, binanın enerji giderlerinin neler olduğunu hesaplar. Belgeler eksiksiz ise enerji kimlik belgesi işlemleri başlatılır. Enerji kimlik belgesi nasıl alınır sorumuzun cevabı bu şekildeydi. Daha fazla bilgi için firmamız yetkilileriyle görüşebilirsiniz.

enerji kimlik belgesi fiyatları

EKB Belgesi Fiyatları
Enerji kimlik belgesi onay alınmış kurumlarca verilebilir. EKB belgesi fiyatları yapının m2’sine göre değerlendirilir. Yani binanın m2 başına bir enerji bedeli, EKB belgesi fiyatları vardır. Enerji belgesi fiyatları belirleme konusunda bunun dışında verilen enerjinin miktarı hesaplanır. Kat başı veya binanın tümü şeklinde hesaplamalar yapılabilir. Ancak unutulmamalıdır, enerji kimlik belgesi bütün binaya verilen bir evraktır. Yani sadece bir daireye verilmez.

Enerji Kimlik Belgesi Ne Kadar Sürede Hazırlanır?

Sizler başvurunuzu yaptıktan sonra genellikle belgenin hazırlanma süreci, 1 gündür. Belge 1 gün içerisinde hazırlandıktan sonra tarafınıza ulaştırılır. Bu arada mevcut yapılar için enerji kimlik belgesi başvurusu yapma süresinin son günü 1 Ocak 2020 tarihidir. Bu tarihten önce mevcut yapıların belge alması zorunlu hale getirilmiştir. Daha fazla detaylı bilgi için bizleri arayabilirsiniz.