enerji kimlik belgesi nasıl alınır?

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınır?

2020 yılının ilk gününde enerji kimlik belgesi zorunlu hale gelecek. Bu yüzden sizler için enerji kimlik belgesini nasıl alınır onu detaylandıracağız.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji kimlik belgesin, israfın önlenmesi adına, binanın aydınlatma, soğutma ve aydınlatma gibi tüketimlerini yıl boyu gösteren belgedir. Net bir ifadeyle, binaların enerji tüketimlerinin ne kadar olduğunu gösteren belgedir.

Enerji Kimlik Belgesi Nasıl Alınabilir?

1 Ocak 2020’den itibaren zorunlu olan bu belge, Enerji Bakanlığının yetki verdiği kurumlara başvurularak alınabilir. Enerji kimlik belgesi alınırken dikkat edilmesi gerekenler ise şöyledir.

– Firma seçiminde dikkat edilmesi gerekiyor. Bakanlığın muhakkak yetki verdiğine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü diğer firmaların verdiği belgeler, geçersiz oluyor.

– Belge alındıktan sonra mutlaka İnternet üzerinden ‘belgenin geçerliliğinin soruşturulması’ gerekiyor. Bu işlemi EKB belgesi sorgulaması şeklinde gerçekleştirilebiliyor. Amaç alınan belgenin geçerli olup olmadığını sorgulamak.

Enerji Kimlik Belgesini Kimler Verebilir?

EKB’yi kimler verebilir şeklindeki soruya, Bakanlık tarafından yetki alabilmiş olan Enerji Verimliliği Danışmanlığı şirketleri tarafından verilmekte. Yine yeni yapılar için SMM belgesi olan tüzel kişiler veya Mühendisler, Mimarlar verebilir. Enerji kimlik belgesi elbette gerekli incelemeler yapıldıktan sonra verilir. Örneğin, binanın yalıtım sistemi, ısıtma ve aydınlatma araçları, iç ve dış cephe mantolama işlemi, pencere biçimleri incelenir.

Bu incelemeler, binanın hangi tür enerji verimliliğinde olduğunu kanıtlar. Enerji kimliği belgesi veren firmalar mutlaka iyi araştırılmalıdır. Bakanlık yetki vermemişse o firmadan kesinlikle alınmamalıdır.