enerji-kimlik-belgesi-icin-gerekli-evraklar
enerji kimlik belgesi için gerekli evraklar
EKB Enerji Kimlik Belgesi Gerekli Evraklar

Enerji Kimlik Belgesi İçin Gereken Evraklar

Enerji kimlik belgesi mevcut kararname ile 1 ocak 2020 tarihinde itibaren zorunlu hale getirildi. Yani bu tarihten itibaren yapılan enerji harcamasının minimum seviyeye indirilmesi için belge alınması gerekir. Belgeyi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilmiş, kuruluşlardan alabilirsiniz.


Enerji Kimlik Belgesi Nedir?
Enerji kimlik belgesi kısaca, bir yapının harcadığı (elektrik, ısı, su) enerjilerini hesaplayan belgedir. Binalar, harcadıkları enerji ile sınıflandırılır. Buna binanın ısı yalıtımı, iç yapısı ve dış yapısının mimari özellikleri eklenir.

Enerji Kimlik Belgesi Evrakları Nelerdir?

Enerji kimlik belgesi evrakları nelerdir sorusuna, şu şekilde yanıt verebiliriz. Bu belgelerin hazırlanması ve belgenin 1 Ocak 2020’den önce alınması gereklidir.

– Binanın mimari projesi
– Binanın vaziyeti, kat planları, görünüşü, kapak biçimi,
– Binanın mekanik projesi
– Varsa yenilenebilir enerji sistemleri, ısıtma biçimi, havalandırma ve soğutma şekilleri,
– Aydınlatma projesi – Buna elektrik projesi deniliyor,
– Yapının kendisine ait ruhsatı gerekli belgeler içerisindedir.

enerji kimlik belgesi için gerekli evraklar bağlı bulunan belediyelerin arşivlerinde bulunur. Arşivlerde belge bulunmaması veya eksik olması halinde, başvurulan kuruluş tarafından araştırmalar yapılabilir. Yine belgeler ilçe tapu müdürlüğünden de alınabilir. Yukarıda sayılan belgeler, enerji kimlik belgesi alımı için gereklidir.

Belge başvurusu yapılıp, alındıktan sonra mutlaka İnternet üzerinden gerekli kontroller sağlanmalıdır. Belgenin orijinal olup olmadığı konusunda. Belgede sol üst köşede sertifika numarası yer alır. Bu sertifika numarası ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı sayfasından bakılabilir.

EKB enerji kimlik belgesi evrakları konusunda daha detaylı ve teknik bilgi almak isterseniz telefon numaralarımızdan bizi arabilir veya hemen ekb enerji kimlik belgesi danışmanlık için tıklayın.